طرح ترابردپذیری شماره‌ها (MNP) این امکان را فراهم می‌کند که مشترکان با  حفظ شماره خود، اپراتور ارائه‌دهنده خدمات خود را عوض کرده و از خدمات  اپراتور مقصد استفاده کنند.  برای اجرای این طرح لازم است که در گام اول  مشترک از طریق مراجعه به سایت یا مراجعه حضوری به دفاتر خدماتی اپراتوری که  قصد دارد به آن مهاجرت کند، فرم درخواست را تکمیل و به عبارتی برای اجرای  این طرح ثبت نام کند. پس از آن در صورتی که فرد از شرایط لازم برخوردار  باشد از طریق یک پیامک تأیید ثبت‌نام او به اطلاعش خواهد رسید.

امکان تغییر اپراتورها از طریق ترابردپذیری تنها دو بار در سال میسر است و  پس از این تغییرات هزینه تمامی سرویس‌ها، تماس و پیامک مطابق با اپراتوری  که به آن ترابرد شده محاسبه خواهد شد. همچنین پیش از اجرای طرح ترابردپذیری  لازم است مشترک حداقل سه ماه در اپراتور ارائه‌دهنده خدمات اولیه فعالیت  داشته باشد.
البته ممکن است برخی از درخواست‌های ترابرد از سوی مشترکان با موافقت مواجه  نشود. احراز نشدن هویت مانند تطابق نداشتن مشخصات اعلام‌شده با مشخصات  دارنده شماره، رعایت نکردن ترابرد نظیربه‌نظیر مانند درخواست ترابرد  سیم‌کارت دایمی به اعتباری و برعکس، فعال نبودن سیم‌کارت، فعال‌بودن کمتر  از سه ماه سیم‌کارت شماره مورد درخواست برای ترابرد و پرداخت نکردن به موقع  صورتحساب اولیه صادرشده از اپراتور فرستنده توسط مشترک در سیم‌کارت‌های  دائمی از دلایل رد درخواست ترابرد عنوان شده است.

طبق آخرین آمار اعلامی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ۱۴۰۰، ۷۴ هزار و ۹۴۹ ترابرد تکمیل شده است. ترابردهای صورت‌گرفته به‌شکل مجزا در جدول زیر آمده است.